Cata FFBIFF5050E 54cm Built-In Frost Free Fridge Freezer
£399.99
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
Cata FFBIFF5050E Built In Fridge Freezer
| Manufacturer | Apelson |
|---|---|
| Model Number | FFBIFF5050E |
| Energy Rating | E |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | MDA |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Freezer Capacity | 101 L |
| Net Refrigerator Capacity | 148 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Weight | 52.1 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Shipping Weight | 56.4 kg |
| Shipping Height | 183.4 cm |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 54.5 cm |
| Additional Information | Fridge: 3 x adjustable shelves & 1 x fixed glass shelf, 3 x freezer drawers plus fold down top compartment |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | T/ST/N |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | LED |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Key Feature 2 | Turbo Fan Cooling ? Ensures uniform temperature control |
| Key Feature 1 | Frost Free System ? Eliminates need for manual defrost |
| Key Feature 4 | Flexible Storage ? Adjustable shelves for organised space |
| Key Feature 3 | White LED Light ? Enhances visibility inside compartments |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3.9 kg |
| Features | Frost Free System ? Eliminates need for manual defrost, Turbo Fan Cooling ? Ensures uniform temperature control, White LED Light ? Enhances visibility inside compartments, Flexible Storage ? Adjustable shelves for organised space |
| Fast Freeze | Yes |
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177 cm |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |

