Blomberg FSE1654IU 59.5cm Integrated Under Counter Freezer - White
£399.99
Available from 23rd July 2026
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842607462
Upgrade your kitchen with the Blomberg FSE1654IU 59.5cm Integrated Under Counter Freezer in White. This sleek and modern appliance offers ample storage space while seamlessly blending into your kitchen decor. Say goodbye to cluttered countertops and hello to organized frozen goods with this under counter freezer.
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842607462 |
| Model Number | FSE1654IU |
| Energy Rating | E |
| Product Type | Refrigeration / UTC Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Reversible Doors | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 89.6 kg |
| Storage Compartment | Yes |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Depth | 57.6 cm |
| Additional Information | Reversible Door |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | White |
| Installation Type | Integrated |
| Interior Light Type | LED |
| Height (cm) | 89.6 cm |
| Key Feature 2 | Concealed Storage compartment |
| Key Feature 1 | Food Protector technology |
| Key Feature 3 | Fast Freeze |
| Features | Food Protector technology, Concealed Storage compartment, Fast Freeze |
| Fast Freeze | Yes |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.5cm x 54.5cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |



