Blomberg HIRN651N 60cm Double Oven Electric Cooker with Induction Hob - Anthracite
£699.99
Available from 2nd June 2026
- Manufacturer Guarantee: 3 years
- EAN: 8690842782299
The Blomberg HIRN651N 60cm Double Oven Electric Cooker with Induction Hob in Anthracite is a sleek and modern appliance that will elevate your cooking experience. With two ovens and an induction hob, this cooker offers versatility and efficiency for all your culinary needs.
Key features include:
- Two ovens for flexible cooking options
- Induction hob for faster and more precise cooking
- Anthracite finish for a stylish addition to your kitchen
- Easy-to-use touch controls for seamless operation
- Energy-efficient design to save on utility costs
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842782299 |
| Model Number | HIRN651N |
| Energy Rating | A |
| Product Type | Double Oven |
| Product Category Group | MDA |
| Oven Type | Fan |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Accessories | 1 x Tray Set, 3 Wire Shelves |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. the standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years - free of charge. |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill |
| Weight | 59.2 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 63.5 kg |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Front Right: 1600/1800W (Max/Boost) |
| Cooking Element 1 Power | Rear Left: 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 3 Power | Front Left: 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 2 Power | Rear Right: 2000/2300W (Max/Boost) |
| Door Material | Glass + U Serigraphy |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | AeroChef - Even heat distribution and circulation for consistent cooking results, Two ovens for maximum capacity and greater flexibility, Catalytic back wall for easier cleaning, 4 zone induction hob with faster and efficient cooking |
| Colour | Anthracite |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Induction |
| Main Oven Type | Fan |
| Main Oven Features | Fan heating, defrost function for oven |
| Key Feature 2 | Catalytic back wall |
| Key Feature 1 | AeroChef - even heat distribution |
| Key Feature 3 | 4 zone induction |
| Levelling Legs | Yes |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | AeroChef - even heat distribution, Catalytic back wall, 4 zone induction |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |



