Blomberg LRI1854111 8kg/5kg Integrated Washer Dryer
£589.99
Available from 5th June 2026
- Spin Speed1400
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842778605
The Blomberg LRI1854111 is an integrated washer dryer that offers the convenience of washing and drying your clothes in one machine without taking up extra space in your laundry room.
Key features include:
- 8kg washing capacity and 5kg drying capacity - ideal for medium-sized households
- Energy efficient with an A energy rating, helping you save on your electricity bills
- 15 washing programs including quick wash and delicate cycles for all your laundry needs
- Steam refresh function to quickly remove odors and wrinkles from your clothes
- Automatic sensor drying technology to prevent over-drying and protect your clothes
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842778605 |
| Model Number | LRI1854111 |
| Spin Speed | 1400 |
| Energy Rating | D |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Category Group | MDA |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 min |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Water Consumption | 65 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Depth | 85.5 cm |
| Control Type | Dial |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Door Opening Angle | 160° |
| Depth | 56 cm |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 1 | SpinSave feature designed to reduce energy and water consumption during the spin cycle |
| Key Feature 4 | Adjustable back feet from front - for easy installation |
| Key Feature 5 | Variety of choice - 15 programmes to choose from |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Drying Performance Class | D |
| Product Range | Integrated Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 56cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |



