Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven
£499.00
Available from 20th May 2026
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005465613
The Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven is a sleek and modern addition to any kitchen. With a black glass design and stainless steel trim, this oven not only looks great but also offers high performance cooking capabilities.
Key features of the Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven include:
- 4D Hot Air technology for even heat distribution
- AutoPilot 10 feature with pre-set automatic programs
- EcoClean Direct self-cleaning function
- Touch control panel for easy operation
- Energy efficiency rating of A
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005465613 |
| Colour | Black |
| Model Number | HQA574BB3B |
| Energy Rating | A |
| Product Type | Oven |
| Product Category Group | MDA |
| No. of Programmes | 10 |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Type of Grill/Griddle | Hotair grilling, full width variable grill |
| Weight | 36.9 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Depth | 54.8 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | Halogen |
| Key Feature 2 | Conventional Oven Type |
| Key Feature 1 | Pyrolytic Cleaning |
| Key Feature 4 | Hotair Steam |
| Key Feature 3 | 71 Litre Capacity |
| Features | Pyrolytic Cleaning, Conventional Oven Type, 71 Litre Capacity, Hotair Steam |
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |



