Bosch KGN33NLEBG 60cm No Frost Stainless Steel Fridge
£589.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
Bosch KGN33NLEBG Free Standing No Frost Fridge /Freezer
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | KGN33NLEBG |
| Energy Rating | E |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | MDA |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Net Total Capacity | 282 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Freezer Capacity | 89 L |
| Net Refrigerator Capacity | 193 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Weight | 56.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Height | 182.3 cm |
| Shipping Depth | 76.5 cm |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | No Frost |
| Depth | 66 cm |
| Additional Information | LED lighting: all your items in perfect view, 3 x Egg Tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | Stainless Steel Lool |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 2 | Multi Airflow System ? Ensures consistent cooling everywhere |
| Key Feature 1 | No Frost Technology ? Avoids manual defrosting hassle |
| Key Feature 4 | Energy Efficient ? Saves on bills while keeping food fresh |
| Key Feature 3 | Adjustable Shelves ? Customises interior for flexible storage |
| Features | No Frost Technology ? Avoids manual defrosting hassle, Multi Airflow System ? Ensures consistent cooling everywhere, Adjustable Shelves ? Customises interior for flexible storage, Energy Efficient ? Saves on bills while keeping food fresh |
| Fast Freeze | Yes |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 60 cm |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Height | 176 cm |
| Product Dimensions | 176cm x 60cm x 66cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


