Bosch SMS6ZCI00G Series 6 60cm Freestanding Dishwasher
£699.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- ColourSilver
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005270279
Discover the cutting-edge Bosch SMS6ZCI00G Series 6 60cm Freestanding Dishwasher, designed to revolutionize your kitchen cleaning routine. This high-performance appliance boasts advanced features and innovative technology, ensuring sparkling results every time. With its spacious capacity and versatile design, this dishwasher effortlessly tackles even the toughest stains and grime. Experience the ultimate convenience and efficiency with the Bosch SMS6ZCI00G Series 6 60cm Freestanding Dishwasher, your perfect kitchen companion.
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005270279 |
| Colour | Silver |
| Model Number | SMS6ZCI00G |
| Energy Rating | C |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | White Goods |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 54.9 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | C |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 56.5 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | LED |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | ActiveWater: less water, less energy, better performance. Bosch's innovative ActiveWater technology maximises efficiency to produce outstanding results whilst protecting the environment. With carefully targeted water distribution, improved filter technolo |
| Colour | Stainless steel, lacquered |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Height (cm) | 84.5 cm |
| Key Feature 2 | Rackmatic flexible basket |
| Key Feature 1 | PerfectDry |
| Key Feature 3 | Home Connect App compatible |
| Drying Technology | PerfectDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Features | PerfectDry, Rackmatic flexible basket, Home Connect App compatible |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


