Bosch TAT4P447GB 4 Slot Toaster - Cream
£59.99
Available from 20th May 2026
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005233243
The Bosch TAT4P447GB 4 Slot Toaster will look great in any kitchen with its sleek design and cream colouring
The Bosch TAT4P447GB includes four functions, so you can get best results for your snacks.
- Toast
- Reheat
- Bagel
- Browning control
This toaster features a removable crumb tray, allowing you to easily remove crumbs from inside the toaster. There is also a handy defrost feature on this model. As always, Bosch has safety in mind, with the cancel button, you can quickly release the items inside your toaster for immediate removal.
Order the Bosch TAT4P447GB 4 Slot Toaster today!
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005233243 |
| Model Number | TAT4P447GB |
| Power Rating (Watts) | 1940 |
| Product Type | Toaster |
| Product Category Group | SDA |
| Number of Power Levels | 4 |
| Width (cm) | 30cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.56 kg |
| Slice capacity | 4 |
| Shipping Width | 36 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Height | 24.2 cm |
| Shipping Depth | 36 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Controls | Dial |
| Defrost Function | Yes |
| Depth | 28.5 cm |
| Colour | Cream |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 20 cm |
| Key Feature 2 | Automatic Shut Off |
| Key Feature 1 | 4 Browning Levels |
| Key Feature 3 | Removeable Crumb Tray |
| Features | 4 Browning Levels, Automatic Shut Off, Removeable Crumb Tray |
| Product Dimensions | 20cm x 30cm x 28.5cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


