Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer
£220.00
In Stock - Local Delivery Available
Only 2 left
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019034324
The Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer is a high-quality appliance that will make laundry day a breeze. With a large 9kg capacity, this tumble dryer is perfect for families or households with heavy laundry loads. Its freestanding design allows for easy placement in any laundry room or space.
Key features of the Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer include:
- Large 9kg capacity, ideal for families or heavy laundry loads
- Freestanding design for easy placement in any laundry room
- Multiple drying programs to suit different fabric types and drying needs
- Energy-efficient performance to help save on energy costs
- Easy-to-use control panel for simple operation
| Manufacturer | Candy |
|---|---|
| GTIN | 8059019034324 |
| Model Number | CSEV9DF |
| Energy Rating | C |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Product Category Group | White Goods |
| Programmes | 14 Programmes |
| Noise Level | 67 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Ventilation | Vented |
| Weight | 29.3 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 30.8 kg |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Start Delay Option | Yes |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 58.5 cm |
| Additional Information | High door hole, Kilo detector |
| Colour | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Sensor dry technology |
| Key Feature 1 | NFC connected |
| Key Feature 3 | Delay Start |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Features | NFC connected, Sensor dry technology, Delay start |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Vented Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 58.5cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


