Fridgemaster MTZ55153 55cm Tall Freezer - White
£269.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5055784700955
Looking for a reliable and spacious freezer to keep your food fresh? Look no further than the Fridgemaster MTZ55153 55cm Tall Freezer in White. This freezer offers ample storage capacity and a sleek white design that will complement any kitchen decor. With its advanced cooling technology, you can trust that your food will stay frozen at the perfect temperature. Say goodbye to food wastage and hello to organized frozen storage with the Fridgemaster MTZ55153 55cm Tall Freezer - White.
| Manufacturer | Fridgemaster |
|---|---|
| GTIN | 5055784700955 |
| Model Number | MTZ55153 |
| Energy Rating | F |
| Product Type | Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | No |
| Net Freezer Capacity | 153 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 42 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Height | 148.5 cm |
| Shipping Depth | 56.7 cm |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 20 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Star Rating | 4 |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Door Alarm | No |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Depth | 54.2 cm |
| Adjustable Shelves | No |
| Child Lock | No |
| Colour | White |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 143.4 cm |
| Key Feature 2 | External handle |
| Key Feature 1 | Adjustable thermostat |
| Key Feature 4 | Reversible door hinge |
| Key Feature 3 | Easy approach tray |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 9 kg |
| Features | Adjustable thermostat, External handle, Easy approach tray, Reversible door hinge |
| Fast Freeze | No |
| Product Dimensions | 143.4cm x 55cm x 54.2cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


