Hotpoint NDB9635GKUK 9kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - Graphite
£420.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- ColourGraphite
- Manufacturer Guarantee1 year
The Hotpoint NDB9635GKUK 9kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer in Graphite offers a powerful and efficient laundry solution. With its spacious capacity and high spin speed, this washer dryer ensures thorough cleaning and quick drying for your clothes. Its sleek graphite finish adds a touch of modernity to your laundry room. Discover the convenience and performance of the Hotpoint NDB9635GKUK Washer Dryer today.
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| Colour | Graphite |
| Model Number | NDB9635GKUK |
| Energy Rating | D |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Category Group | White Goods |
| Programmes Drying | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Weight | 66 kg |
| Water Consumption | 58 L |
| Washing Performance Class | A |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Supply | Cold Fill |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 67.5 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Door Opening Angle | 140°; |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 54 cm |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Graphite |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Key Feature 2 | Continuous wash and dry |
| Key Feature 1 | Anti-Stain technology |
| Key Feature 3 | Stop&Add function |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Features | Anti-Stain technology, Continuous wash and dry, Stop&Add function |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


