Indesit BDE86436XBUKN 8kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - Black
£429.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
The Indesit BDE86436XBUKN 8kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer in Black offers efficient and convenient laundry solutions. With a generous capacity and powerful spin speed, it tackles your laundry with ease. Its sleek black design adds a touch of modernity to your space. Discover a reliable washer dryer that simplifies your laundry routine and delivers outstanding performance.
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| Model Number | BDE86436XBUKN |
| Energy Rating | D |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Weight | 66 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 67.5 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | LCD |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 54 cm |
| Colour | black |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Key Feature 1 | Push&Go technology |
| Key Feature 3 | Easy Iron programme |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Features | Push&Go technology, Rapid 30 cycle, Easy Iron programme |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |

