Indesit BWE91496XKUKN BWE91496X 9kg 1400 Spin Washing Machine - Black
£345.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
The Indesit BWE91496XKUKN Freestanding Washing Machine is a reliable and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a generous 9kg capacity, it is perfect for larger households and can easily handle bulky items like bedding and towels. The machine boasts an impressive A+++ energy rating, ensuring that it is both environmentally friendly and cost-effective to run.
Key features of the Indesit BWE91496XKUKN Freestanding Washing Machine include:
- 9kg capacity - ideal for larger households
- A+++ energy rating - saves money on utility bills
- Multiple wash programs - easily customize your laundry routine
- Rapid wash option - get your clothes clean in a hurry
- Delay timer - set your wash to start at a convenient time
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| Model Number | BWE 91496X K UK N |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | White Goods |
| Programmes | Cotton 20, Cotton 30, Colours, Delicates. Duvet, Eco 40-60, Mixed, Push & Go, Rapid, Rapid 30 min, Rinse & Spin, Spin & Drain, Synthetics, Synthetics 30, White, Wool |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level | 76 dB |
| No. of Programmes | 17 |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Weight | 74.1 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 75.6 kg |
| Spin Performance Class | B |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 65.5 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Control Type | Dial and Button |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 60.5 cm |
| Child Lock | Yes |
| Colour | black |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Rapid wash cycle |
| Key Feature 1 | Push&Go technology |
| Key Feature 3 | Water Balance Plus |
| Features | Push&Go technology, Rapid wash cycle, Water Balance Plus |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
