Indesit BWE71452KUKN 7kg Washing Machine
£335.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee1 year
Looking for a reliable and efficient washing machine? Look no further than the Indesit BWE71452KUKN 7kg Washing Machine. With its impressive 7kg capacity, this washing machine is perfect for tackling your laundry needs. Designed to deliver outstanding cleaning results, it features advanced technology and a range of convenient features. Say goodbye to stubborn stains and hello to fresh and clean clothes every time. Discover the power of the Indesit BWE71452KUKN 7kg Washing Machine and make laundry day a breeze.
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | BWE71452KUKN. |
| Energy Rating | E |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | White Goods |
| Programmes | Cotton, Synthetics, Colours, Delicates, Rapid 30min, Cotton, Synthetics, Mixed, Eco 40-60, White, Rapid, Duvet, Wool, 20'C, Rinse + Spin, Spin + Drain |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level | 79 dB |
| Noise Level - Spinning | 79 dB |
| Noise Level - Washing | 59 dB |
| Weight | 66.8 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 44 L |
| Water Supply | Hot or Cold |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 66.8 kg |
| Spin Performance Class | B |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Control Type | Dial and Button |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 54 cm |
| Annual Water Usage | 44 L |
| Child Lock | Yes |
| Colour | black |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 89 cm |
| Key Feature 2 | Water Balance Plus |
| Key Feature 1 | Push&Go function |
| Key Feature 3 | Rapid Wash cycles |
| Features | Push&Go function, Water Balance Plus, Rapid Wash cycles |
| Product Dimensions | 89cm x 60cm x 54cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |

