Indesit IFW6330IX Built-In Single Electric Oven - Stainless Steel
£219.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8050147026731
The Indesit IFW6330IX Built-In Single Electric Oven in Stainless Steel offers advanced cooking technology and sleek design for your kitchen. With a spacious interior and a variety of cooking functions, this oven ensures perfect results every time. Its stainless steel construction adds a modern touch to your kitchen decor. Upgrade your cooking experience with this reliable and efficient built-in oven from Indesit.
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| GTIN | 8050147026731 |
| Model Number | IFW6330IX |
| Energy Rating | A |
| Product Type | Built in Oven |
| Product Category Group | White Goods |
| Net Main Oven Capacity | 66 L |
| Number of Shelves | 1 |
| Oven Accessories | 1 Grid |
| Number of Ovens | Single |
| Weight | 27.1 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Weight | 28.4 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Display Type | Digital |
| Depth | 55.1 cm |
| Additional Information | XL Cavity |
| Colour | Stainless Steel |
| Height (cm) | 595 cm |
| Key Feature 2 | Click&Clean |
| Key Feature 1 | Full Surface grill |
| Key Feature 3 | Tilting grill |
| Electronic Clock/Timer | Analogue |
| Features | Full Surface grill, Click&Clean, Tilting grill |
| Product Dimensions | 595cm x 59.5cm x 55.1cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |

