LG F4Y510WBLN 10kg 1400 Spin Washing Machine - White
- ColourWhiite
- Spin Speed1400
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806084267542
The LG F4Y510WBLN 10kg 1400 Spin Washing Machine in White is a high-capacity and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a spacious 10kg drum capacity, this washing machine is perfect for large households or families with heavy laundry needs. The 1400 spin speed ensures that your clothes come out clean and fresh every time.
Featuring a range of advanced technologies, this LG washing machine offers a variety of wash programs to suit different fabric types and soil levels. The TurboWash function can save you time and energy by reducing wash times without compromising on performance. The Direct Drive motor is not only quiet and durable, but also helps to save energy and reduce noise levels.
- 10kg drum capacity
- 1400 spin speed
- Multiple wash programs
- TurboWash function for faster washing
- Direct Drive motor for energy efficiency
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806084267542 |
| Colour | Whiite |
| Model Number | F4Y510WBLN1 |
| Spin Speed | 1400 |
| Energy Rating | A |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | MDA |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| No. of Programmes | 12 |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Noise Level - Washing | 54 dB |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Weight | 70 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 52 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Shipping Weight | 73.6 kg |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Spin Performance Class | A |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 66.6 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Door Opening Angle | 120° |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
| Depth | 62 cm |
| Depth with Door Open | 110 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 2 | 6Motion Direct Drive |
| Key Feature 1 | LG Steam? technology |
| Features | LG Steam™ technology, 6Motion Direct Drive |
| Colour Group | White |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LGEF4Y510WBLN_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 62cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |



