Liebherr TK14VE00 55cm Larder - White
£349.99
Available from 2nd June 2026
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 4016803111054
The Liebherr TK14VE00 55cm Larder in White is a sleek and efficient refrigeration solution for any kitchen. With a total capacity of 130 liters, this larder provides ample storage space for all your fresh food items. The SuperCool function allows you to quickly cool down newly added items, while the LED lighting illuminates the interior for easy visibility.
- 130 liter total capacity
- SuperCool function for quick cooling
- LED lighting for better visibility
- Adjustable glass shelves for customizable storage
- Energy efficient with an A++ energy rating
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| GTIN | 4016803111054 |
| Model Number | TK14VE00 |
| Energy Rating | E |
| Product Type | Larder |
| Product Category Group | MDA |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Total Capacity | 125 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Refrigerator Capacity | 125 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Weight | 33.5 kg |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 60.7 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 2 | 3 Glass Shelves |
| Key Feature 4 | LED Lighting |
| Key Feature 3 | SuperCool |
| Key Feature 5 | Reversible Door |
| Features | SuperSilent, 3 Glass Shelves, SuperCool, LED Lighting, Reversible Door |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 55 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 55cm x 60.7cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |



