Montpeliier MS155EW 55cm White Low Frost Fridge Freezer
£289.99
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- ColourWhiite
- Manufacturer Guarantee1 year
Montpellier MS155EW Low Frost Fridge Freezer 152cm Tall 54cm Wide
| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| Colour | Whiite |
| Model Number | MS155EW |
| Energy Rating | E |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | MDA |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Total Capacity | 230 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Freezer Capacity | 84 L |
| Net Refrigerator Capacity | 146 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 47.5 kg |
| Shipping Width | 57.8 cm |
| Shipping Weight | 51.5 kg |
| Shipping Height | 157.2 cm |
| Shipping Depth | 63.2 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 14 hr |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Defrost Type | Low Frost |
| Depth | 59.5 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Colour | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | Yes |
| Key Feature 2 | Adjustable Glass Shelves ? customise storage easily |
| Key Feature 1 | Low Frost Tech ? reduces defrosts hassle |
| Key Feature 4 | LED Lighting ? bright, energy-saving interior light |
| Key Feature 3 | Three Freezer Compartments ? organise frozen items |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3.9 kg |
| Features | Low Frost Tech ? reduces defrosts hassle, Adjustable Glass Shelves ? customise storage easily, Three Freezer Compartments ? organise frozen items, LED Lighting ? bright, energy-saving interior light |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54 cm |
| Height | 152 cm |
| Product Dimensions | 152cm x 54cm x 59.5cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


