Ninja BC151UKNV Ninja Blast Cordless Portable Blender - Denim Blue
£49.99
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN622356273152
The Ninja BC151UKNV Blast Cordless Portable Blender in Denim Blue is the perfect companion for those on-the-go who want to enjoy fresh smoothies, shakes, and juices anytime, anywhere. With its compact and cordless design, this blender is easy to take with you to the gym, office, or while traveling.
Key features of the Ninja BC151UKNV Blast Cordless Portable Blender include:
- Powerful 400-watt motor for efficient blending
- 20 oz. BPA-free Tritan blending cup with spill-proof lid
- USB-rechargeable battery for convenient charging
- One-touch blending for quick and easy operation
- Dishwasher-safe components for easy cleaning
| Manufacturer | ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356273152 |
| Model Number | BC151UKNV |
| Product Type | Portable Blender |
| Product Category Group | SDA |
| Weight | 0.79 kg |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Weight | 5.6 kg |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Depth | 24 cm |
| Cordless | Yes |
| Control Type | Button |
| Depth | 8.5 cm |
| Colour | Demin Blue |
| Material | Plastic and Stainless Steel |
| Key Feature 2 | Durable stainless steel blades |
| Key Feature 1 | Powerful, high-performance blending |
| Key Feature 3 | Cordless convenience |
| Features | Powerful, high-performance blending, Durable stainless steel blades, Cordless convenience, |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | Blenders |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Product Dimensions | 27cm x 9cm x 8.5cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
