Ninja CI090UK Ninja Foodi 2-in-1 Hand Blender & Mixer - Black
£99.99
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN622356254762
Introducing the Ninja CI090UK Ninja Foodi 2-in-1 Hand Blender & Mixer in Black, a versatile kitchen appliance designed to elevate your culinary experience. This powerful and efficient device effortlessly blends and mixes ingredients, allowing you to create delicious recipes with ease. Its sleek black design adds a touch of sophistication to your kitchen decor. Discover the convenience and versatility of the Ninja Foodi Hand Blender & Mixer today.
| Manufacturer | ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356254762 |
| Model Number | CI090UK |
| Product Type | 2-in-1 Hand Blender & Mixer |
| Product Category Group | SDA |
| Removable Door | No |
| Third Rack Installed | No |
| Weight | 1.35 kg |
| Shipping Width | 31.1 cm |
| Shipping Weight | 1.98 kg |
| Shipping Height | 20.4 cm |
| Shipping Depth | 15.4 cm |
| Storage Compartment | No |
| Depth | 6.9 cm |
| Additional Information | 850W POWERBASE automatically recognises the attachment in use and adjusts the available speed ranges to ensure you’re never under or overpowered , Hand blender: Stainless steel stick blender attachment is engineered for durability, performance and comp |
| Colour | black |
| Built-in Water Heater | No |
| Height (cm) | 40.4 cm |
| Key Feature 2 | Two blending and five mixing speeds |
| Key Feature 1 | 850W powerbase |
| Key Feature 3 | Inspirational recipe guide included |
| Dual-Layer Media Supported | No |
| Features | 850W powerbase, Two blending and five mixing speeds, Inspirational recipe guide included |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |
