Samsung QE65S95DATXXU 65" 4K OLED TV
£2,799.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806095453408
The Samsung QE65S95DATXXU 65" 4K OLED TV delivers stunning picture quality and immersive viewing experience. With its OLED technology, this TV offers deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast for a truly cinematic experience.
Key features include:
- 65" screen size for a large viewing area
- 4K resolution for sharp and detailed images
- OLED technology for deep blacks and vibrant colors
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Built-in Wi-Fi for easy internet connectivity
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095453408 |
| Model Number | QE65S95DATXXU |
| Energy Rating | F |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| RMS Output Power | 70w |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes 400 x 300 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Speakers | 4.2.2 |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (up to 4K 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 26.79 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | Virtal Assistant : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Colour | black |
| Bluetooth | Yes |
| Headphone | No |
| HDMI | Yes |
| Key Feature 2 | Glare-free screen |
| Key Feature 1 | OLED HDR Pro technology |
| Key Feature 3 | Infinity One design |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | OLED HDR Pro technology, Glare-free screen, Infinity One design |
| Colour Group | Black |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BN68-19211A-00_PSTI_TV Y24_XU_ENG_240201.4" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.35 cm |
| Height | 89.44 cm |
| Product Dimensions | 89.44cm x 144.35cm x 26.79cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |



