Samsung RF24BB620EB1EU 70/30 No Frost American Fridge Freezer
£2,099.00
Available from 2nd June 2026
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 8806095312965
Samsung RF24BB620EB1EU 90.8cm 70/30 Total No Frost American Fridge Freezer - Black
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095312965 |
| Model Number | RF24BB620EB1EU |
| Energy Rating | E |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Total Capacity | 674 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Refrigerator Capacity | 487 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Freezer Baskets | 3 |
| Warranty Information | registration requiredregister the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 136 kg |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Width | 90.8 cm |
| Shipping Weight | 136 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Height | 177.8 cm |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Depth | 73 cm |
| Additional Information | SpaceMax™, AI Energy 10%, Twin Cooling Plus™, 5 Year Warranty / 20YR Compressor |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Colour | black |
| Bluetooth | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | Total No Frost ? Keeps food fresh longer |
| Key Feature 4 | Humidity control ? Optimises freshness |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Features | Total No Frost ? Keeps food fresh longer, Voice-controlled door ? Hands-free access, Slim walls ? Extra storage capacity, Humidity control ? Optimises freshness |
| Fast Freeze | Yes |
| Colour Group | Black |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |



