Sharp ES_NFB814BWNA 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
£299.00
Available to Order
Call 01952 613466 for availability
Call 01952 613466 for availability
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4550556103848
The Sharp ES_NFB814BWNA 8kg 1400 Spin Washing Machine in White offers efficient and powerful laundry cleaning. With its generous capacity and high spin speed, this washing machine ensures thorough and fast results. Its sleek design and white color effortlessly blend into any modern home. Discover advanced features and technology that make laundry a breeze with the Sharp ES_NFB814BWNA Washing Machine.
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| GTIN | 4550556103848 |
| Model Number | ES_NFB814BWNA |
| Energy Rating | A |
| Power Consumption | 47 W |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | White Goods |
| Programmes | Anti Allergy, Rinse Cycle, Drain & Spin, Cotton, Eco, Synthetic, Hand Wash, Daily Wash, Pre Wash, Delicate Wash, Spin Only, Mixed Load, Wool, Jeans |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 50 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 65.3 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 64.1 cm |
| Shipping Weight | 66.5 kg |
| Shipping Height | 88.1 cm |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Button |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 52.7 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Height (cm) | 84.5 cm |
| Key Feature 2 | Steam and Easy Iron options |
| Key Feature 1 | 15 Programmes |
| Key Feature 3 | Quick Wash 15 |
| Features | 15 programmes, Steam and Easy Iron options, Quick Wash 15 |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.7cm x 52.7cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


