Sony WHCH720NL_CE7 Wireless Noise Cancelling - Blue
£75.00
Available from 20th May 2026
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4548736143012
Experience immersive sound with the Sony WHCH720NL_CE7 Wireless Noise Cancelling headphones in Blue. These sleek and stylish headphones feature advanced noise-cancelling technology, allowing you to enjoy your favorite music without any distractions. The wireless design gives you the freedom to move around while listening, and the long battery life ensures hours of uninterrupted playback. With its comfortable over-ear design and high-quality audio performance, the Sony WHCH720NL_CE7 is the perfect companion for music lovers on the go.
| Manufacturer | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736143012 |
| Model Number | WHCH720NL_CE7 |
| Product Type | Over-ear |
| Product Category Group | CE |
| Microphone | Yes |
| Weight | 0.19 kg |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 10 m |
| Shipping Width | 19.8 cm |
| Shipping Weight | 0.45 kg |
| Shipping Height | 20.3 cm |
| Shipping Depth | 5.2 cm |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Depth | 5 cm |
| Additional Information | Easy and clear hands-free calling and voice assistant with wake word |
| Charging Time | 3.5 hours |
| Colour | Blue |
| Bluetooth | Yes |
| Height (cm) | 20.3 cm |
| Key Feature 2 | 35 hours battery life |
| Key Feature 1 | Noise Cancelling with Dual Noise Sensor |
| Key Feature 3 | Comfortable, lightweight design |
| Earpiece Type | Over-Ear |
| Features | Noise Cancelling with Dual Noise Sensor, 35 hours battery life, Comfortable, lightweight design |
| Product Dimensions | 20.3cm x 18cm x 5cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |


