VAX CWGRV011 Rapid Power Revive Carpet Cleaner
£199.99
Available from 20th May 2026
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5012512165141
The VAX CWGRV011 Rapid Power Revive Carpet Cleaner is a powerful and efficient tool for keeping your carpets clean and fresh. With its advanced technology, this carpet cleaner is designed to make cleaning your carpets quick and easy.
Key features include:
- 800W motor for powerful suction
- Dual rotating brush bars to lift embedded dirt and stains
- 2.6L clean water tank capacity for longer cleaning sessions
- 1.8L dirty water tank capacity for easy disposal
- 6m power cord for extended reach
| Manufacturer | Vax |
|---|---|
| GTIN | 5012512165141 |
| Model Number | CWGRV011 |
| Product Type | Carpet Cleaner |
| Product Category Group | SDA |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Weight | 8.4 kg |
| Shipping Width | 37 cm |
| Shipping Weight | 10.5 kg |
| Shipping Height | 59 cm |
| Shipping Depth | 54 cm |
| Depth | 44 cm |
| Accessories | 1x 2.5m Hose, 1x Wash Tool, 1x Crevice Tool, 1x Accessory Bag |
| Colour | Orange/Grey |
| Material | Plastic |
| Key Feature 2 | Automix technology |
| Key Feature 1 | Remove bacteria from carpets |
| Key Feature 3 | XL tank for longer cleans |
| Features | Remove bacteria from carpets, Automix technology, XL tank for longer cleans |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 31 cm |
| Height | 109 cm |
| Product Dimensions | 109cm x 31cm x 44cm |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Expired Status | No |

